הגלריות

 

הגלריה האוניברסיטאית לאמנות על שם גניה שרייבר galent.jpgבשנת 1976 החלה את פעילותה במסגרת הפקולטה לאמנויות גלריה אוניברסיטאית לאמנות מיסודו של פרופ' מרדכי עומר, שעמד בראשה מיום הקמתה ועד פטירתו ביוני 2011. התערוכות הראשונות הוצגו במבואה של בניין הפקולטה לאמנויות (בניין מכסיקו). בשנת 1982 הוקצה לתצוגות הגלריה אולם תערוכות זמני בתחומי הבניין. חנוכת הגלריה האוניברסיטאית לאמנות על שם גניה שרייבר, תרומת בנה בוריס שרייבר מצרפת ומארה"ב, התקיימה ב-5 בדצמבר 1988. הגלריה ממוקמת בחזית קמפוס האוניברסיטה על יד שער 7, ומהווה את הצלע המזרחית של כיכר אנטין הפתוחה אל רח' חיים לבנון פינת רח' אלברט אינשטיין. הבניין, המהווה פנינה ארכיטקטונית, הינו פרי תכנונם של האדריכלים דן איתן וברכה וד"ר מיכאל חיוטין. המבנה הינו דו קומתי. חלק הארי של שטחו נועד לחללי תצוגה והיתר למשרדים, מחסנים, מעבדה, כיתה וספריה. הגלריה תוכננה כאלמנט מבני המשתלב בנוף הסביבה הקרובה, וברצף מבני הפקולטה לאמנויות הממוקמים בסמוך, ומנצל את התנאים המיוחדים של הטיפוגרפיה התלולה. בתכנון הגלריה משולב גן פסלים באופן אורגאני במבנה. קירות הגלריה הפונים על עבר הגן עשויים חלונות שקופים, היוצרים תחושה שחללי הגלריה המקורה והגן הפתוח מהווים רצף המשכי אחד.  
solar-kikari.jpg בתאריך 23 במאי 1990, במסגרת אירועי חבר הנאמנים של האוניברסיטה, נחנך גן הפסלים על שם לוי ופורטונה אשכנזי , הקרוי על שם הורי התורמת ג'וליה אשכנזי-מתתיה מאיטליה זכרונה לברכה, רעייתו של בנימינו מתתיה, יו"ר חבר הנאמנים הבינלאומי של מפעלות האמנות באוניברסיטת תל-אביב. בגן הפסלים ממוקמים פסלים שנתרמו לאוניברסיטה על-ידי משפחת מתתיה, כגון הפסל "כנפי השלום" של קרלו זאולי והפסל "מדרגות שמש: מחווה לקפלר" של ג'ו פומודורו. כמו כן נמצא בגן הפסל "מפולת" של פייר ארמאן, תרמת רטו א-מרקה משוויץ, ופסלים נוספים שהושאלו לאוניברסיטת תל-אביב לאחר שהשתתפו בתערוכות שהתקיימו בגן הפסלים ובגלריה האוניברסיטאית.

 

* * * * *

 

יד מישל קיקואין  ב-14 במאי 2004, גם הפעם במסגרת אירועי חבר הנאמנים של האוניברסיטה, נחנך אגף חדש לגלריה האוניברסיטאית, יד מישל קיקואין, תרומת בת האמן, קלייר מאראטייה קיקואין מצרפת, שתרמה גם אוסף מרשים מעבודות אביה המוצג במקום דרך קבע. מישל קיקואין (1968-1892) הינו מחשובי "אסכולת פריז" - קבוצת אמנים צעירים, רבים מהם יהודים, שהגיעו לפריז בעיקר ממזרח אירופה וממרכזה בראשית המאה הקודמת. הללו שינו את פני האמנות בצרפת שבין שתי מלחמות העולם, תפסו עד מהרה חלק חשוב בעשייה האוונגרדית ומילאו תפקיד מרכזי בעיצוב מעמדה של פריז כבירת האמנות העולמית השואבת לתוכה כוחות יצירה חדשים ויוצאי דופן.

* * * * *

 

מה בגלריה על שם שרייבר וביד מישל קיקואין? בגלריה האוניברסיטאית מוצגות תערוכות נושא מתחלפות, המתייחדות באופיין המחקרי והדידקטי ומלוות בקטלוג הכולל מאמרים אקדמיים. התערוכות עוסקות בסוגיות נבחרות של תולדות האמנות תוך התמקדות בתולדות האמנות המודרנית בכלל והאמנות הישראלית בפרט. כמו-כן מתקיימות תערוכות הכוללות היבטים מתחומי הארכיטקטורה, הארכיאולוגיה, הספרות, התיאטרון, הפילוסופיה והצילום. תערוכות הגלריה ויד מישל קיקואין מאפשרות לחוקרי הפקולטה לאמנויות בפרט ולחוקרי האוניברסיטה בכלל במה נוספת לחשיפת פרי מחקריהם, אם כאוצרים אורחים ואם באמצעות פרסום מאמריהם בקטלוג התערוכה. בנוסף מארחת הגלריה אוצרים מקצועיים מתחומי הארץ ומחוצה לה. כמוכן, משמשות הגלריה ויד מישל קיקואין מעבדת מחקר לתלמידי החוג לתולדות האמנות. האפשרות הניתנת לתלמיד לעמוד, כחלק בלתי נפרד מתהליך הלימוד, פנים אל פנים מול יצירות אמנות מקוריות ולחקור אותן באופן ישיר פותחת בפניו אופקים חדשים ומאפשרת זווית ראייה מדויקת יותר, וחוויה של לימוד מכלי ראשון שחשיבותן בתחום הוראת תולדות האמנות לא תסולא בפז. כמו-כן הגלריה אף משמשת במה לתצוגת אוספי הקבע הן של האוניברסיטה והן של הגלריה עצמה. במסגרת מגמה זו הוצגו בגלריה פסלי החוץ של האוניברסיטה, וכן אוסף היצירות של מרסל דושאן מתנת ארתורו שוורץ מאיטליה, הליתוגרפיות המאיירות את סיפור יציאת מצרים של מארק שאגאל מתנת ד"ר דוד ודורותי לוינסון מארה"ב, ואוסף ההדפסים האמריקאיים משנות ה-60 וה-70 שתרמה ויויאן ברגמן מארה"ב, השייכים שלושתם לגלריה האוניברסיטאית. תצוגתם של אוספים אלה בגלריה האוניברסיטאית מעודדת את קטלוגם, תיעודם, שימורם ומחקרם. הגלריה האוניברסיטאית מהווה גם מקום משכנם של לימודי תעודה באוצרות ובמוזיאולוגיה, שכוננו אף הם ע"י פרופ' מרדכי עומר ז"ל. מטרתם להכשיר אוצרים לעבודה במוזיאונים, לקדם את כישורי האוצר במוזיאון ולפתחם וכן להקנות תשתית מקצועית עיונית ומעשית לעובד המוזיאון. הלימודים מקנים עקרונות חשיבה מוזיאולוגיים הניתנים ליישום במוזיאונים העוסקים בתחומי התרבות והמדע השונים, כגון אמנות, ארכיאולוגיה, היסטוריה, יודאיקה, מדעים מדוייקים, מדעי החיים ואחרים. עד כה סיימו את לימודיהם ארבעה עשר מחזורי בוגרים. שלושת המחזורים הראשונים עשו את לימודיהם בביה"ס לחינוך ובמכון לארכיאולוגיה. משנת 1989 מוכרים לימודים אלה כלימודי תעודה, והם מתקיימים בגלריה האוניברסיטאית. הגלריה פתוחה לקהל ללא תשלום, בימים א'-ה', בשעות 19:00-11:00,וביום ו' בשעות 14:00-10:00. בנוסף קיימת אפשרות לקבל הדרכה מקצועית הניתנת לקבוצות מאורגנות בתיאום מראש וכרוכה בתשלום סמלי. טל. 03-6408860, 03-6409022 פקס: 03-6409020

דוא"ל: gallery@post.tau.ac.il 

 

**************

 
© 2017 הפקולטה לאמנויות