• ראשי
 • אוספי הטבע של אוניברסיטת תל-אביב

  לשמור את הטבע בקפסולת זמן: תיעוד נדיר של אלפי שנות טבע, אבולוציה והיסטוריה

   

  תיבת נוח במאה ה-21

  ב-6 במאי 2010 הונחה אבן הפינה למוזיאון הטבע של אוניברסיטת תל-אביב ע"ש שטיינהרדט – המוזיאון הראשון בישראל להיסטוריה של הטבע. המוזיאון העתידי, שנמצא בימים אלו בהקמה, יאפשר לקהל הרחב גישה חופשית לאוספי הטבע המופלאים של האוניברסיטה.

   

  האוספים מכילים כ-5 מיליון פריטים, המתעדים את עולם החי והצומח של אזורנו לאורך אלפי שנים, כמו גם את ההתפתחות וההיסטוריה של המין האנושי. זהו המרכז הגדול והפעיל ביותר של תיעוד ומדע בתחומי המגוון הביולוגי, ההגנה על

  מוזיאון אוספי הטבע

   

  הסביבה והחקלאות בישראל ובמזרח התיכון. לדברי פרופ' תמר דיין, מנהלת אוספי הטבע באוניברסיטת תל-אביב, "ניתן למצוא באוספים אוצרות מדע ותרבות של ממש: התנין האחרון מנחל תנינים, האדם המודרני הראשון מחוץ לאפריקה, עדויות יחידאיות בעולם לצליבה על ידי הרומים ועוד".                         

   

  מיליוני הפריטים הנדירים יוכנסו לתוך מבנה שצורתו מזכירה תיבת אוצר גדולה בעלת מראה על זמני, קדום ועתידני גם יחד, מעין תיבת נח מודרנית, האוצרת בתוכה מדגמים מהטבע לטובת עתיד האנושות.   

   

  אוצרים טבע, מניעים את המדע

  האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים הכירה בחשיבותם הרבה של האוספים והמליצה להכריז עליהם, יחד עם האוספים של האוניברסיטה העברית, כאוספים הלאומיים לטבע בישראל.

   

  אוספי הטבע הם פרויקט מחקרי רב-תחומי של אוניברסיטת תל-אביב. מדענים מהמחלקה לזואולוגיה והמחלקה למדעי הצמח בפקולטה למדעי החיים ע"ש ג'ורג' ס.וייז, מדענים מהחוג לאנטומיה ואנתרופולוגיה בפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר וארכיאולוגים מן הפקולטה למדעי הרוח ע"ש לסטר וסאלי אנטין – כולם שותפים בפעילות ענפה של אוצרות, תיעוד, שימור ומחקר.

   

  האוספים משמשים כתשתית מחקר חיונית לא רק לחוקרים ישראלים, אלא לחוקרים רבים מכל רחבי העולם. תשתית רב-תחומית זו מניבה מאות מאמרים וספרי מחקר חדשים מדי שנה.        

   

  לגלות אוצרות 

  הקהל הרחב מוזמן להיחשף לאוספי הטבע המרתקים בפעילויות השונות של קמפוס טבע, כמו גם לאוצרות טבע נוספים של האוניברסיטה, בהם הגן הזואולוגי והגנים הבוטניים.

   

  לאתר אוספי הטבע >>

   

  אוניברסיטת תל-אביב, רחוב חיים לבנון 30, 6997801.
  UI/UX Basch_Interactive